Telif Hakları © 2006.
Oğuz Savaş UYSAL
Webmaster:Hasan Barış ÖZDOĞAN

Eski Adı Agios Yannis Kilisesi olan Sevim ve Necdet H. Kent Kitaplığı mübadele döneminde ayakta iken yıllar içerisinde bakımsızlığın ve ilgisizliğin etkisiyle iyice harabe haline gelmişti. Tamamen yok olmaya yüz tutan kilise değerli iş adamımız Sayın Rahmi M. Koç'un kültür varlığı olan bu eski eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleri, maddi-manevi katkıları ile restore edilmiş ve Cunda Adası 07.08.2007 tarihinde aslına uygun olarak Sevim ve Necdet H. Kent Kitaplığı ismi ilekapılarını yeniden açmıştır.

Büyük bir kültür mirası olan Sevim ve Necdet H. Kent Kitaplığı Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet vermektedir. Kitaplığın ismi ise ilerleyen yaşı nedeni ile göz sağlığı bozulan, "Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum." diyen Emekli Büyükelçi Necdet H. Kent'in ve eşinin ismidir. Kitaplığa Necdet H. Kent'in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bağışlamıştır.

Sevim ve Necdet H. Kent Kitaplığı yanındaki Değirmenin hemen giriş katında küçük hediyelik objeler ve yörenin özel zeytinyağını bulabilirsiniz, Kütüphanenin ön ve arka kısmında yer alan Cafe yörenin eşsiz manzarasına hakim konumdadır. Öyleki terastaki Cafeden Ayvalık’a, Şeytan Sofrasına, Dalyan Boğazına, Tavuk Adasına, Cunda’ya, Çataltepeye, Hasır Adasına ve Edremit Körfezinde yer alan bütün yerleşim yerlerine el sallamak mümkündür.

Sayın Necdet Kent ve Sayın Sevim Kent Necdet Kent (1911-2002) İkinci Dünya Savaşı sırasında Musevilere yardımcı olabilmek için kendi hayatını tehlikeye atan bir Türk diplomatıdır. 1941 ve 1944 seneleri arasında Marsilya Başkonsolosu olarak görev yapmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da yaşayan ve belgeleri yeterli olmayan onlarca Türk Museviye Türk Vatandaşlığı hakkını kazandırmıştır.

Ziyaretle ilgili bilgiler:
Kitaplık Pazartesi hariç hergün 09:30 - 17:30 saatleri arasında açıktır.
İnternet erişimi mevcuttur.
Giriş ücretsizdir.